Kamień nazębny

Czym jest, jak sobie z nim poradzić, jak nie dopuścić do jego powstania?

 

Warto wiedzieć, iż wyróżniamy:

  • kamień nazębny naddziąsłowy– jego lokalizacja to gładkie powierzchnie koron zębów, zauważalny „gołym okiem”, barwy szaro-kremowej, a nawet brązowej. Najczęściej dostrzegalne miejsca jego powstawania to wewnętrzne powierzchnie dolnych siekaczy ze względu na bliskość gruczołów ślinowych.
  • kamień nazębny poddziąsłowy– zgodnie z nazwą znajduje się poddziąsłowo, w przestrzeniach cementu korzeniowego, barwy nawet brązowej, niewidoczny gołym okiem (tu z pomocą przychodzi nam mikroskop pozwalający dokładnie zauważyć umiejscowienie i ilość złogów).

 

Jak zapobiegać?

  • Szczotkuj zęby po każdym posiłku. Używaj szczoteczki o miękkim lub średnio twardym włosiu. Staraj się dotrzeć do każdego miejsca w jamie ustnej. Upewnij się, że nie zapominasz o niewygodnych do szczotkowania miejscach – wewnętrzne powierzchnie siekaczy, tylne powierzchnie ostatnich trzonowców.
  • Używaj past gwarantujących wysoką ochronę antybakteryjną. Zawarte w paście pirofosforany zapobiegają procesowi mineralizacji płytki nazębnej. Dodatkowo fluor naprawia wszelkie uszkodzenia szkliwa i zapobiega rozwojowi próchnicy. Jeśli nie jesteś pewien, jaka pasta byłaby dla Ciebie odpowiednia- zapytaj swoją higienistkę lub stomatologa- na pewno pomogą 🙂
  • Zaprzyjaźnij się z nitką 🙂 Szczotkując zęby usuwasz zaledwie ok. 60-70 % płytki, tylko codzienne stosowanie nici dentystycznej pozwoli na usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni między zębami i zapobiegnie powstawaniu w tych miejscach kamienia nazębnego. Jeśli masz trudności w posługiwaniu się nitką, na rynku dostępne są tzw. flossery, które usprawniają proces usuwania płytki z miejsc trudno dostępnych.
  • Zwróć uwagę na dietę. Bakterie w jamie ustnej rozwijają się dzięki pokarmom bogatym w cukier. Staraj się jeść zdrowo, ogranicz żywność bogatą w cukier. Wprowadź za to do swojej diety więcej warzyw i owoców. Jeśli już spożywasz słodkie przekąski to najlepiej rób to podczas głównych posiłków, a zdecydowanie unikaj spożywania ich między nimi.
  • Nie pal. Badania pokazują, że palacze są bardziej narażeni na odkładanie się złogów nazębnych, a przez to również zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przyzębia.

 

Zapamiętaj!

Jeśli już pojawi się kamień nazębny, niezbędna będzie wizyta u higienistki celem usunięcia złogów. Zwapniała już płytka nazębna (kamień nazębny) nie podda się usunięciu szczoteczką czy nitką, nie pomogą też żadne płukanki. Nie martw się jednak- proces ten jest odwracalny w gabinecie stomatologicznym, przy zastosowaniu sprzętu do profesjonalnej higienizacji (skalera ultradźwiękowego i/lub ręcznego) pozbędziesz się tego problemu 🙂 Zalecane jest, aby profilaktycznie raz na pół roku odwiedzić swoją higienistkę celem kontroli lub usunięcia nagromadzonego kamienia nazębnego, gdyż nieusuwany długo kamień może wywołać choroby przyzębia i wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.

 

Obok przedstawiamy zdjęcie po profesjonalnej higienizacji wykonanej w naszym gabinecie 🙂

zamknij

X

Umów sie na wizytę