„Kompozyt” zamiast „amalgamatu”

Amalgamatom- mówimy NIE!

Plomby amalgamatowe stosowane są od lat w stomatologii, a dokładnie od XIX w. w szczególności znane są starszemu pokoleniu, któremu przyszło leczyć zęby w szkołach, czy ośrodkach zdrowia. Wówczas nikogo nie dziwił ten ciemny metal w uzębieniu, a co więcej można odnieść wrażenie, że doskonale wpasowywał się w tamtą epokę, kiedy to „srebrne uśmiechy” były standardem. W miarę postępu technologicznego i zmian ustrojowych zawitała era kompozytu, czyli alternatywnego, a przy tym estetycznego materiału stomatologicznego, dostępnego w prywatnych gabinetach. Stopniowo zaczęto odchodzić od tanich plomb amalgamatowych, na rzecz białych plomb kompozytowych. Ale nie tylko estetyka zaważyła na spadku popularności plomb amalgamatowych. Główną przyczyną wyparcia srebrnej plomby stały się wzmianki o szkodliwości tego typu materiału (dotyczy plomb starej generacji).

Gdzie ta szkodliwość?

Wypełnienia amalgamatowe powstają z połączenia srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci. To właśnie ta ostatnia substancja należy do bardzo toksycznych i niebywale niebezpiecznych dla zdrowia. Jej obecność w plombach amalgamatowych, powolne uwalnianie się z wypełnienia może być początkiem wielu schorzeń.

Pod wpływem medycznych odkryć i obserwacji wiele krajów odeszło od stosowania plomb amalgamatowych. Jako pierwsza zakazała używania amalgamatu Japonia, i to już w latach 70 tych ubiegłego wieku. W krajach Unii Europejskiej nie rekomenduje się już tego typu materiału do wypełnień. W Polsce od 1 lipca 2018 r. nie wolno go stosować u dzieci do 16 roku życia oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Docelowo ma zniknąć z gabinetów do 2030 r.

 

JEŚLI ZATEM JESTEŚ POSIADACZEM WYPEŁNIENIA JAK NA FOTOGRAFII, KONIECZNIE ZGŁOŚ SIĘ NA JEGO WYMIANĘ DO GABINETU. TO GWARANCJA NIE TYLKO POSIADANIA ESTETYCZNEGO, NOWOCZESNEGO WYPEŁNIENIA KOMPOZYTOWEGO, ALE PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA! 🙂

zamknij

X

Umów sie na wizytę