Leczenie stomatologiczne w ciąży

Czy mogę odwiedzić stomatologa będąc w ciąży?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie większość kobiet będących w ciąży. Nie zawsze odpowiedź jest trafna i Panie decydują o rezygnacji z leczenia do czasu rozwiązania.

Niestety, takie odkładanie leczenia może działać na niekorzyść Pacjentki i jej malucha. Według badań naukowców, nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu!

Droga Mamo!

Najlepiej zaplanuj wizyty na początek, półmetek i pod koniec ciąży. Lekarz na bieżąco oceni stan zębów i podejmie decyzję co do tego, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do rozwiązania. 🙂

Warto wiedzieć!

Zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży powodują zmianę pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Także poranne nudności i wymioty oraz częste spożywanie posiłków (i podjadanie, zwłaszcza pokarmów słodkich i kwaśnych) negatywnie odbijają się na stanie twoich zębów. Szybciej rozwija się próchnica, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a kwasy żołądkowe niszczą także szkliwo. Dziąsła stają się rozpulchnione i narażone na krwawienie, przez co przyszłe mamy często ograniczają codzienną higienę jamy ustnej. To kumulacja czynników, które mogą w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy kosztować cię zdrowie zębów, nie mówiąc już o negatywnym wpływie na płód.

Zatem co i kiedy leczyć?

Leczenie próchnicy (zachowawcze)– TAK, jeśli ubytek mały- zrezygnujmy ze znieczulenia

Leczenie endodontyczne (kanałowe)- niewskazane w pierwszym trymestrze, decyzję podejmuje lekarz po konsultacji

RTG zębów w ciąży– niewskazane przez cały okres ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze

Znieczulenie zęba w ciąży– dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży, w innym przypadku decyduje lekarz

Zabiegi protetyczne– lepiej unikać we wszystkich trymestrach ciąży

Ekstrakcje zębów– dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży

Usuwanie kamienia nazębnego– wskazane po pierwszym trymestrze. Kamień to siedlisko bakterii- należy się go pozbyć, aby nie oddziaływał negatywnie na cały organizm

Wybielanie zębów– unikamy przez całą ciążę

zamknij

X

Umów sie na wizytę