Leczenie zębów mlecznych

Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że „zębów mlecznych się nie leczy, bo przecież i tak wypadną”. Nic bardziej mylnego- to MIT! Zęby mleczne są pierwszymi, które pojawiają i w rzeczywistości są bardzo ważne dla prawidłowego zdrowia jamy ustnej także w przyszłości. Pierwsza wizyta u stomatologa zalecana jest po wyrznięciu się pierwszych zębów mlecznych.

Poniżej przedstawiamy ich kolejność wyrzynania się:

  • 6-8 miesięcy – pierwsze pojawiają się zwykle dwa dolne siekacze przyśrodkowe;
  • 7-9 miesięcy – zaczynają wyrzynać się górne siekacze przyśrodkowe;
  • 9-13 miesięcy – pojawiają się siekacze boczne, górne wyprzedzają dolne;
  • 12-15 miesięcy – wyrzynają się pierwsze trzonowce mleczne (na tym etapie dziecko ma 12 ząbków);
  • 16-18 miesięcy – wyrzynają się kły – również dolne wcześniej niż górne;
  • 20-30 miesięcy – wyrzynają się drugie trzonowce, uzupełniając pełen zestaw zębów mlecznych.

Jeśli z jakichś przyczyn dziecko utraci je zbyt wcześnie niż w przewidywanym okresie ich eksfoliacji, może to doprowadzić do problemów z zębami stałymi, gdy te już się pojawią. Ważna zatem jest wówczas wizyta u stomatologa, aby ocenił skalę problemu i dobrał odpowiednie rozwiązania.

Co ważne- przedwczesne ekstrakcje zębów mają wpływ na pojawienie się późniejszych wad zgryzu.

Należy również wiedzieć, że zęby mleczne także może dotknąć próchnica (u małych dzieci próchnica butelkowa). Jest to sygnał, który powinien skłonić rodzica do wizyty u stomatologa. To bardzo ważne, gdyż bakterie rozwijające się w uzębieniu mlecznym mają wpływ na zawiązki zębów stałych. Obecnie na rynku dostępne są kolorowe wypełnienia przeznaczone dla dzieci, a wybór ulubionego koloru stanowi atrakcję dla niejednego malucha i pomaga rozładować stres związany z wizytą.

 

Pamiętajmy!
Jeśli zauważymy coś niepokojącego w uzębieniu dziecka, warto skonsultować to z lekarzem. Oszczędzimy mu tym samym problemów z zębami stałymi w przyszłości.

zamknij

X

Umów sie na wizytę