KORONY/ NAKŁADY/MOSTY

Nakład (overlay)- cementowana odbudowa protetyczna, umożliwia dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zęba (guzków, bruzd, punktów stycznych między zębami). Wykonuje się  we współpracy z pracownią protetyczną na podstawie pobranych wycisków, wskazany po leczeniu kanałowy lub wymianach dużych wypełnień np. amalgamatowych.

Dlaczego właśnie to rozwiązanie jest zalecane?

Ząb po leczeniu kanałowym często ma osłabioną strukturę. Nie jest też odżywiany przez system naczyń krwionośnych tak jak ząb żywy. Ponieważ jego funkcjonowanie w jamie ustnej jest obarczone ryzykiem złamania bez właściwego zabezpieczenia, overlay jest najczęściej zalecaną i wybieraną opcją.

Z jakich materiałów jest wykonany?

Istnieją dwie opcje, kompozyt albo porcelana. Wszystko zależy od tego, jak wygląda przeciwstawny ząb i ile tkanki własnej posiada ząb do rekonstrukcji.

Jak długo zajmuje wykonanie takiej odbudowy?

Jest to odbudowa dwuwizytowa, w odstępie około tygodnia.

 

Korona- cementowana odbudowa protetyczna, pokrywa całkowicie ząb, może być wykonana na podbudowie z metalu  i pokryta porcelaną (często stosowana przy odbudowach bocznych zębów) lub na podbudowie z tlenku cyrkonu (wersja bardzo estetyczna, dla frontalnej grupy zębów).

Czy korona będzie widoczna?

Wszystko zależy od materiału z jakiego zostanie wykonana. Jeśli oczekujemy maksymalnej estetyki, zalecamy korony pełnoceramiczne, których estetyka jest zbliżona do idealnej.

Jak długo zajmuje wykonanie takiej odbudowy?

Jest to odbudowa dwuwizytowa, w odstępie około tygodnia.

Czy korona będzie do końca życia?

Niestety nie ma rzeczy, które służą nam do końca życia. Wszystko zależy od jakości wykonanej korony, higieny jamy ustnej oraz współistniejących chorób np. przyzębia.

Co jakiś czas (10 -15 lat) będzie ona wymagała wymiany, chociaż przy regularnych wizytach kontrolnych i dobrej higienie, właściwych warunkach zgryzowych jamy ustnej, jesteśmy w stanie zminimalizować wymiany.

 

Most- to stałe uzupełnienie protetyczne wykonane z koron, które jest trwale cementowane w łuku zębowym. Stosuje się w celu odbudowy miejsc po usuniętych zębach przy zachowanych filarach, czyli zębach, które będą służyć jako oparcie dla mostu. W przypadku tej metody konieczne jest szlifowanie zdrowych zębów (sąsiednich), które będą filarem do osadzenia mostu w celu uzupełnienia braku zębowego.

Wybór odpowiedniej metody odbudowy zębowej spędza sen z powiek dużej liczbie pacjentów, dlatego wychodzimy naprzeciw wszelkim obawom i zachęcamy do specjalistycznej konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz przeprowadza przedmiotowe jak i podmiotowe badanie lekarskie i w porozumieniu z Pacjentem dobiera odpowiednie metody odbudowy protetycznej indywidualnie do potrzeb Pacjenta.

ЗАКРЫТЬ

X

Umów sie na wizytę