Resekcja korzenia

Resekcja korzenia jest zabiegiem polegającym na amputacji wierzchołka korzenia, celem zapobiegania powstawania kolejnych zmian zapalnych w obrębie korzenia oraz zabezpieczeniem go. Bardzo często jest ona ratunkiem przed usunięciem zęba, który ze względu na swój stan, obecność okołowierzchołkowych zmian zapalnych kwalifikowałby się do ekstrakcji.

Zabieg przeprowadzany jest w sytuacji braku możliwości ponownego leczenia kanałowego lub gdy zmiany zapalne nie poddają się temu leczeniu.

Co ciekawe, resekcję może również przeprowadzić, kiedy warunki anatomiczne zęba nie pozwalają na skuteczne leczenie endodontyczne.

Innymi wskazaniami do zabiegu resekcji są: złamanie wierzchołka korzenia zęba, zębiniaki, powikłania po nieudanych leczeniu endodontycznym, czy protetycznym.
Zawsze przeprowadzany w znieczuleniu oraz pod mikroskopem, gdyż duże powiększenie pola zabiegowego, daje duże możliwości!

Wykonanie zabiegu poprzedzone jest szeregiem szczegółowych badań, wykonaniem zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej co daje nam dokładny obraz wierzchołka, pozwala poznać jego dokładny wygląd, aby jak najprecyzyjniej i oszczędniej dla tkanek wykonać zabieg.

 

 

zamknij

X

Umów sie na wizytę