Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy to cementowane uzupełnienie protetyczne, które stanowi połączenie pomiędzy korzeniem zęba, a jego koroną. Stosowane jest w sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, np. przy złamaniach zęba lub gdy wykonanie odbudowy bez użycia dodatkowej retencji jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania się pozostałości zęba.

Czy zawsze jest konieczny?

Często jest zalecany przy złamaniach koronowej części zęba oraz po leczeniu kanałowym, kiedy własnej tkanki zęba jest mało.

Z jakiego materiału jest wykonany?

Najczęściej jest to włókno szklane, czyli zmikronizowane włókna zatopione w żywicy. Czasami stosowany w tym celu jest również tlenek cyrkonu.

Pozostałe informacje z zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego

Warunkiem możliwości zdecydowania się na uzupełnienie zęba wkładem koronowo- korzeniowym jest odpowiednia długość korzenia i jego stabilne umocowanie w zębodole. Zniszczenie również tej części zęba uniemożliwia zastosowanie uzupełnienia protetycznego. Gdy nie ma takich przeciwwskazań, można przystąpić do leczenia. Może być one poprzedzone wykonaniem badań rentgenowskich, a także leczenia kanałowego zęba.

zamknij

X

Umów sie na wizytę